Mide yanmasına ne iyi gelir?

mide yanması

Mide yanması günümüzde pek çok insanın sık sık başına gelen bir rahatsızlıktır. Mide yanması yemekten önce veya sonra olabileceği gibi; yemek sırasında da meydana gelebilir. Midenin yemekleri sindirip bağırsaklara gönderme işlemi sırasında fazla asit salgılayıp, ortamdaki asit miktarını çoğaltmasıyla oluşmaktadır. Mide yanması tüm insanlarda görülebilen bir rahatsızlık olduğu gibi; hamile kadınlarda da sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Hamilelikteki mide yanması ise midedeki asidik ortamın çoğalmasından çok rahimin büyüyerek mideyi sıkıştırmasından kaynaklanmaktadır. Hamileliğin ilerleyen aylarında bu şikayetler de artar.

Mide Yanması Nedenleri

  • Ayaküstü atıştırmak,
  • Acele yemek yemek,
  • Büyük lokmaları çiğnemeden yutmak,
  • Masadan aşırı doyarak kalkmak,
  • Yemekten sonra hemen yatmak,
  • Yemekten sonra sağ tarafa uzun süre yatmak,
  • Yiyeceklerin çok sıcak veya çok soğuk olarak tüketilmesi.

Mide yanmasına ne iyi gelir? 
Lahana ve karnabahar içerdikleri maddeler sayesinde mideyi koruyucu bir görev üstlenirler. Ancak bu besinleri çok pişirmeden çiğ olarak tüketmek veya salata olarak tüketmek gerekmektedir. Kahve içmemek ya da türk kahvesini tercih etmek de mide yanmasına iyi gelmektedir. Aynı zamanda bitki çayları tüketmek de mideyi rahatlatmaktadır. Kahvaltıda tam haşlanmış yumurta ve kepekli gıdalar tüketmek, deniz ürünlerini çok sık tüketmemek de mide yanmasına iyi gelmektedir.

Mide yanmasına bitkisel çözüm yöntemleriyle de engel olunabilmektedir. Bitkisel tedavi birçok konuda olduğu gibi mide yanmasında da başvurulan alternatif tedavilerden biridir. Özellikle havuç suyu, yoğurt, nane çayı, papatya çayı, meyankökü gibi bitkiler mide yanmasında oldukça etkilidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s